Fuga epoksydowa czy cementowa?

Każdy inwestor, który obecnie wykańcza swoje mieszkanie, zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać do kuchni, łazienki czy też innego rodzaju pomieszczenia, fugę epoksydową, czy też może lepszym wyborem będzie dobrze znana fuga cementowa? Jak się okazuje, wybór jest łatwiejszy, niż może się wydawać. Czym zatem różnią się pomiędzy sobą oba te rodzaje fug?

Cechy fugi epoksydowej oraz cementowej

Fugi cementowe używane są w budownictwie od wielu lat. Są tanie, dobrze znane i przez to łatwo i szybko kładzione. Niestety ich ogromną wadą jest bardzo duża delikatność. Nie tylko nie są odporne na wysokie temperatury, ale również na wilgoć i zbrudzenie. W efekcie tego już nawet po kilku tygodniach od położenia mogą na nich pojawić się zabrudzenia, pęknięcia, a nawet może się taka fuga zacząć kruszyć.

Zupełnie inaczej wygląda zachowanie się fugi epoksydowej – https://budujmy.eu/pl/menu/fuga-epoksydowa-942.html. Jest ona nie tylko niewrażliwa na wysokie temperatury, lecz również na zabrudzenie oraz oczywiście na dużą dawkę wilgoci. Powoduje to, że idealnie sprawdza się np. w kuchni, gdzie wysoka temperatura oraz wilgotność są na porządku dziennym. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby położyć ją pomiędzy kafelkami na tarasie, czy też w garażu. Jej właściwości powodują, że w każdych warunkach zachowuje się bardzo dobrze, bez ryzyka, że szybko się zniszczy i konieczne będzie ponowne nakładanie fugi, jak ma to miejsce w przypadku wersji cementowej.

Fuga epoksydowa cena

Jeśliby chcieć wskazać jedną, najważniejszą wadę fugi epoksydowej, z pewnością będzie to jej cena. Każdy doskonale wie, że fuga cementowa jest stosunkowo tania i nawet dość częsta jej wymiana poza oczywiście nakładem pracy, nie jest poważnie kosztowna. Inaczej to jednak wygląda w przypadku fugi epoksydowej, która jest wielokrotnie droższa. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ jest to wydatek jednorazowy, po którym fuga służy bez zmiany wyglądu przez wiele kolejnych lat.

Możesz również polubić…