Zielone certyfikaty – czym są?

Zielony certyfikat jest świadectwem pochodzenia energii elektrycznej z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Obowiązuje on w Polsce od października 2005 roku. System tego typu wprowadziła znowelizowana ustawa Prawo energetyczne. Certyfikat ma za zadanie potwierdzić zielone pochodzenie energii. Ze względów technicznych nie jest możliwe dostarczenie energii z OZE bezpośrednio do odbiorców. Wszystko to wiąże się ze stopniowym przechodzeniem na odnawialne źródła energii. Czym cechuje się ten dokument? O czym warto wiedzieć? Czego dotyczy zielony certyfikat?

Zielony certyfikat – dla kogo?

Kraje członkowskie mają za zadanie przechodzić na OZE, co dotyczy ustaleń na szczeblu unijnym. Polskie zakłady energetyczne mszą pamiętać o wykazaniu odpowiedniego udziału zielonej energii w bilansie ogólnym. Produkcja energii z odnawialnych źródeł jest bardzo ważna, gdyż pozwala obniżyć emisję szkodliwych gazów i pyłów.

Zagrażają one nie tylko środowisku, lecz także ludziom. Co ciekawe, zieloną energię można wytwarzać ze słońca, z wiatru, wody, czy głębszych warstw ziemi. Dzięki temu do atmosfery nie dostają się szkodliwe substancje, dwutlenek węgla i inne toksyczne spaliny. 

Energia z przyrody

Odnawialne źródła energii to pojęcie, które interesuje coraz więcej osób. Aktualnie każdy z nas pragnie zadbać o ochronę środowiska, dlatego przykładowo na dachach montujemy fotowoltaikę. Zakłady energetyczne w Polsce korzystają z zielonych certyfikatów. Są to dokumenty w formie cyfrowej, które potwierdzają produkcję energii z OZE.

Naturalnie produkowana energia https://jw-a.pl/2019/06/co-to-sa-zielone-certyfikaty/ ma szerokie grono zwolenników i ma też wiele korzyści. Zniwelowane zostaje wydzielanie spalin do atmosfery, które zagrażają zwierzętom, naturze i ludziom. Pamiętajmy o tym, aby rozsądnie korzystać z energii i każdego dnia dbać o ekologię. Planeta jest bowiem naszym miejscem do życia. 

Możesz również polubić…