Układanie gładzi szpachlowych – co warto wiedzieć?

Gładź szpachlowa jak powszechnie wiadomo jest jedną z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Głównym zadaniem szpachli jest oczywiście wykończenie ścian. W dużej mierze to właśnie dzięki temu materiałowi, możliwe jest uzyskanie idealnie wygładzonej powierzchni ściennej.

Ile kosztuje układnie gładzi szpachlowych?

Przed położeniem nowej gładzi warto najpierw dokładnie zagruntować ściany i sufit. Dobre preparaty gruntujące to wydatek około 10 zł za litr. Jeżeli chodzi o najpopularniejszy na rynku gips szpachlowy, to jego cena waha się w przedziale 20-35 zł/5kg. Szpachla wapienna to z kolei wydatek około 2 zł/kg, a gładź gipsowa 2,50 zł/kg. Najdroższym rozwiązaniem jest szpachla polimerowa (3,30 zł/kg) oraz gładź akrylowa (4 zł/kg). Gładzie cena zależy oczywiście od renomy danego producenta. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, aby na porządnych materiałach nigdy nie oszczędzać. Jeżeli chodzi o samą robociznę, to należy liczyć się z wydatkami około 27-37 zł/m2.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepszą szpachlę warto w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z jej składem. Oczywiście nie trzeba dokładnie analizować wszystkich substancji, które wymienione są przez producenta. Należy skupić się przede wszystkim na kluczowych składnikach. Oprócz samego gipsu w poszczególnych preparatach można znaleźć na przykład dodatki cementu, polimerów albo wapna. Każdy z tych elementów w mniejszym lub większym stopniu modyfikuje właściwości mieszanki i co najważniejsze wpływa bezpośredni na jej funkcjonalność. Każdy producent informuje swoich klientów, do jakich powierzchni przeznaczone są wyprane preparaty. Warto wziąć pod uwagę także rodzaj gipsu. Naturalne preparaty wyróżniają się jaśniejszym odcieniem oraz zdecydowanie dłuższym czasem utwardzania. Syntetyki z kolei szybciej zastygają, ale co najważniejsze finalna struktura jest bardzo trwała.

Możesz również polubić…