Wąska działka – jak postawić na niej dom?

Ustawienie domu na ciasnej, często również niekorzystnie rozplanowanej działce może stanowić nie lada problem. Projekty małych domów z garażem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, pomagają rozwiązać te problemy.

Jak wybrać projekt dla siebie?

projekt-domu-calineczka_3

Wybierając spośród gotowych projektów, należy rozważyć wszelkie istotne z tego punktu widzenia kwestia. To oznacza podejmowanie decyzji między innymi o:

  • ilości pomieszczeń,
  • ich ustawieniu (choć to można zmodyfikować),
  • tym, czy dom ma być parterowy, czy piętrowy,
  • kwestii rozmiaru garażu.

We wszystkich tych kwestiach chętnie doradzają profesjonaliści, jednak ostateczna decyzja zawsze zależy od osób kupujących projekt. Trzeba dokładnie przemyśleć te decyzje, gdyż niewłaściwy układ pomieszczeń może oznaczać niewygodę przez długie lata.

Parter lub piętro: co wybrać?

Mały dom z garażem może być parterowy lub piętrowy. W przypadku wąskich działek ustawienie na niej domu parterowego zazwyczaj oznacza naprawdę ograniczoną powierzchnię mieszkalną.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na dom piętrowy, mając jednak na uwadze ewentualne występowanie skosów. Często są one bardzo trudne do uniknięcia, a znacznie ograniczają powierzchnię użytkową pomieszczeń. Wybierając projekt, zwróć uwagę, czy w domu jest ich wiele, czy nie.

Z jakich materiałów wybrać dom?

Małe domy z garażem mogą być budowane z cegły lub drewna czy drewnianych bali. Choć te ostatnie mogą być trudne w zaaranżowaniu na garażu, nie jest to niemożliwe.

Decydując się na dobór materiałów, należy kierować się głównie swoim gustem. Obecnie dostępne metody impregnacji i zabezpieczania drewna sprawiają, że nie niszczeje ono tak łatwo jak kiedyś. Z tego względu, wybór takiego materiału nie oznacza wcale, że dom szybko będzie musiał być odświeżany.

Wybierając projekt należy mieć na względzie, że ma on odpowiadać Wam. Choć sugestie mogą pomóc, ostateczna decyzja zależy od mieszkańców domu, nie osób postronnych.

Related Post