Zalety i ewentualne wady domów piętrowych

Projekty domów piętrowych występują w dwóch podstawowych wariantach, a mianowicie z dwoma piętrami lub w wersji parterowej z poddaszem użytkowym. W obu przypadkach można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający inwestorzy znajdą dla siebie coś odpowiedniego, co sprosta im indywidualnym potrzebom. Dom piętrowy ma wiele zalet, ale o wadach też należy wspomnieć, aby świadomie podjąć decyzję o zakupie konkretnego projektu.

Domy piętrowe projekty – poznaj ich zalety

Decydując się na dom piętrowy projekt, można zaoszczędzić na zakupie działki. Możliwe jest cieszenie się domem o dużym metrażu i to nawet na mniejszej działce. Zostaje on bowiem rozłożony na dwa piętra. Na projekt domu piętrowego decydują się zwykle osoby, które chcą wydzielić dwie strefy – nocna i dzienną albo dwa odrębne piętra – dla siebie i starszych czy młodszych domowników. Na korzyść domu piętrowego przemawiają dużo niższe koszty budowy fundamentów. Oszczędności widoczne są także w przypadku zadaszenia i podłączenia instalacji w jednym pionie. Do zalet domu piętrowego zaliczyć można łatwy dostęp do naturalnego światła słonecznego i niższe koszty dekoracyjne – wystarczy balkon czy spadzisty dach, aby uzyskać estetyczny wygląd. Znika problem z trudnymi do zaaranżowania skosami i przestrzeniami zabierającymi niepotrzebnie miejsce. Dobrą wiadomością są niższe koszty ogrzewania niż w domu piętrowy, o takim samym metrażu ze względu na mniejszą liczbę ścian zewnętrznych. Z łatwością można wydzielić strefę dzienną i ciekawie zaaranżować schody. Na balkonie możliwe jest nawet urządzenie małego ogródka, cieszenie się pięknem natury i komfortowym miejscem do relaksu. Dom piętrowy okazuje się być dużo bardziej ergonomicznym i ekonomicznym rozwiązaniem niż budynek parterowy.

Pewne utrudnienia w przypadku projektów domów piętrowych

Jeśli chodzi o wady domów piętrowych, zaliczyć można do nich:
• problem z utrzymaniem stałej temperatury na obu kondygnacjach,
• duża strata powierzchni ze względu na budowę schodów,
• schody stanowią utrudnienie dla osób starszych i zagrożenie dla małych dzieci.

Related Post

Jak nie dom parterowy to może taki z poddaszem?

Niezwykle urokliwe, tanie w budowie i użytkowaniu są małe domy z poddaszem. Jeśli dla kogoś niewystarczającą opcją jest dom parterowy, to może zdecydować się na taki z dodatkową kondygnacją, bez

Domek letniskowy mobilny czy stacjonarny?

Coraz więcej osób decyduje się na domki letniskowe projekty, które są szybkie do postawienia i stosunkowo niedrogie w realizacji. Można zdecydować się na chatkę o niedużej powierzchni, bardziej przestronny dom

Projekty domów dwurodzinnych znowu na topie

Każdy pewnie słyszał o tym czy też nawet sam widział, czym jest dom w zabudowie bliźniaczej. To jednak nie jedyna z możliwości. U architekta możliwe jest zamówienie projektu domu dwurodzinnego.