Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki LED?

Decydując się na zmianę zwykłych żarówek na lampy LED trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. To ważne, bo tylko wówczas zakup okaże się strzałem w dziesiątkę.

Duże znaczenie ma przede wszystkim rodzaj mocowania żarówek LED. Trzeba w tym celu rozpoznać gwint. To od niego uzależniony jest bowiem typ diod. Jednymi z najpopularniejszych są diody LED GU10, a więc tzw. uchwyty bagnetowe. Oprócz nich w sklepach często spotkać można trzonki E24 i E14. Mocowanie powinno być oczywiście takie same jak oprawa żarówki.

Inną bardzo ważną kwestią jest moc żarówek LED GU10 i innych. Podana w watach moc określa dokładnie jak dużą ilość prądu zużywa żarówka, a więc jakie generuje koszty. Moc światła w lumenach z kolei informuje jak dużo światła emituje żarówka. Słabsze żarówki mają moc do 200 lumenów. Stosuje się je więc w oprawach liczących od 3 do 6 sztuk. Tylko wówczas mogą stanowić podstawowe źródło światła. Żarówki średniej mocy mają zakres od 200 do 500 lumenów. Pojedynczo również są niewystarczalne do oświetlenia pomieszczenia. Stosowane są w oprawach po kilka sztuk. Z kolei żarówki o mocy powyżej 500 lumenów są w stanie nawet pojedynczo oświetlić większy hol czy pokój dzienny.

Related Post

Projekty łazienki – jak rozmieścić oświetlenie ledowe?

Łazienka to pomieszczenie, w którym dobre oświetlenie jest podstawą. Zarówno wykonywanie czynności kosmetycznych, jak robienie wieczorowego makijażu, wymaga świetnego oświetlenia.

Serce domu, czyli kuchnia

Niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielami czy gośćmi w domu, nasze kroki zazwyczaj kierują się do kuchni. Jest to pomieszczenie działające niczym magnes, dlatego warto zainwestować w jej odpowiednie oświetlenie.